Spoštovani,
Želim se poročiti s partnerko, ki prihaja iz Srbije. Zanima me, katere dokumente ona za potrebuje za poroko, in ali ima Slovenija podpisan bilateralni sporazum s Srbijo o vzajemnem priznavanju listin brez overitev?
Zanima me tudi, če je v tem primeru nujno dokumente prevesti?
Partnerka v Sloveniji prebiva že 6 let, in ima dovoljenje za začasno bivanje. Po kakšnem času po poroki lahko zaprosi za dovoljenje za stalno bivanje in pod katerim pogoji se to lahko izda?
Odgovori (1) |
||
15. marec 2023 ob 17:51 Spoštovani, vaša partnerka iz Srbije mora dostaviti mednarodni rojstni list in potrdilo o samskem stanu, ki ne rabita biti overjena. Potrdilo o samskem stanu mora biti v latinici in ni nujno, da je prevedeno. Dovoljenje za stalno prebivanje se izda družinskemu članu, ki ni državljan EU, če v RS zakonito prebiva 5 let in če ne obstaja utemeljen sum, da bi njegovo prebivanje v RS pomenilo nevarnost za javni red in mir ali varnost države. Družinskemu članu slovenskega državljana se lahko izda dovoljenje za stalno prebivanje po dveh letih neprekinjenega zakonitega prebivanja v RS. Kakšni so pogoji za izdajo dovoljenja za prebivanje pa je odvisno od tega, iz katerega razloga zaprosi za izdajo dovoljenja. V vsakem primeru mora predložiti veljavni potni list, če bo zaposlena, dokazilo o zaposlitvi in veljavno delovno dovoljenje, če nima prostega dostopa na trg dela, če gre za dovoljenje iz razloga združitve družine pa dokazilo o zagotovljenih sredstvih za preživljanje, ustrezno zdravstveno zavarovanje, ugotavlja pa se ali ni bila zakonska zveza sklenjena z namenom pridobitve dovoljenja za prebivanje, in ali ne obstajajo drugi razlogi za zavrnitev izdaje dovoljenja. |